Seznam skladeb
'One Eye To Morocco':

1. One Eye To Morocco (Gillan/Morris)
2. No Lotion For That (Gillan/Morris)
3. Don't Stop (Gillan/Appleby)
4. Change My Ways (Gillan)
5. Girl Goes To Show (Gillan/Morris)
6. Better Days (Jackson)
7. Deal With It (Gillan/Morris)
8. Ultimate Groove (Jackson)
9. Sky Is Falling (Gillan/Morris)
10. Texas State Of Mind (Jackson)
11. It Would Be Nice (Gillan/Morris)
12. Always The Traveller (Gillan/Morris)

Ahoj všichni,

Pár informací o mé nové desce - One Eye to Morocco - která oficiálně vyjde 6. března 2009.

Svého času jsem byl v krakovské židovské čtvrti a poslouchal vyprávění o Oskaru Schindlerovi, když se ten hlas najednou ztratil – a potom se vrátil…

‚Ale Iane, ty jsi jedním okem v Maroku.‘

Řekl mi to Tommy Djiubinski.

Zachytil totiž můj uznalý pohled sledující auru elegantní návštěvnice, když odlétávala na svém soukromém voňavém obláčku.

Význam mi napoprvé unikal; dokud jsem neuslyšel druhou část celého idiomu.

V plném znění (a v Polsku), rčení ‚jedním okem v Maroku a druhým na Kavkaze‘ označuje šilhajícího člověka. V Anglii bychom hovořili o toulavém oku, to znamená líném v tělesném kontextu, či aktivně toulavém v méně prozaickém slova smyslu.

Několik let nato (v roce 2008) jsme měli v DP pracovní přestávku, když nás přepadl velký zármutek nad úmrtím Brendy – milované maminky Rogera Glovera.

Já se vrátil do Buffala a snažil se věnovat jiným věcem. Více než třicítka skladeb v různém stupni rozpracovanosti se dožadovala svého uznání – mne, mne, mneeeeeee….

Mezi nimi byla jedna, kterou jsem složil se Stevem Morrisem a jež čněla výrazně nad ostatními jako přirozené ohnisko redukčního procesu. Nakonec se jako titulní skladba stala výběrovým kriteriem alba, kterému už mělo puls.

Při psaní textů jsem se pak náhle přenesl zpět do Krakova k Tommyho ironickému komentáři. Náhle se nabídla perfektní hudební metafora; Deep Purple jsou Kavkaz a Maroko tento aktuální projekt – můj exotický výlet…

…sedím sám ve svém pokoji, na nikoho nečekám, ztracený ve svém soukromém snu.

Vědomě jsme se rozhodli nevyužít rockovou rytmiku a vy zcela určitě zaregistrujete absenci kytarových a klávesových sól – toho se nám dostává v tom nejlepším slova smyslu od DP. Takže instrumentace je spíše svádivá než naléhavá (que?)

Skoro celý týden jsme zkoušeli v Buffalu, potom jsme přejeli Peace Bridge a zamířili na sever podél Ontarijského jezera do studií Metalworks v  Mississauga, kde se během tří dnů natočili základní stopy. Nakonec jsme skončili u maestra (Nicka Blagony) v jeho studiu poblíž Dundas.

Michael Lee Jackson (MLJ) byl s námi od samého začátku, aby nabídl to, co nelze popsat jinak než jako holistický příspěvek.

Zúčastněnými hudebníky byli: MLJ – kytary, Rodney (pořád má v krku tu kulku) Appleby – baskytara, Howard Wilson – bicí, Steve Morris – kytary, Joe Mennona – saxofony, Lance Anderson – hammondky, Jesse O'Brien - klávesy.

Děkuji vám, nazdar, ig

TOP